Czym jest bank BPS, a właściwie czym są banki BPS, bo mówimy tu o zjednoczonej grupie banków spółdzielczych, które działają na teranie praktycznie całej Polski. Dlaczego „praktycznie”, a nie w całej? Otóż największa ich liczba występuje na południu kraju, zaś w północno-wschodniej części znajdziemy kilkadziesiąt oddziałów, natomiast w części północno zachodniej (Poznań i okolice) jest zaledwie placówek.
Banki BPS w Polsce
Na chwilę obecną w naszym kraju znajduje się 362 placówki banków zrzeszonych w BPS i ta liczba stale wzrasta.
Co można powiedzieć ciekawego na temat BPS. To coś na pozór połączenia się małych banków lokalnych w czymś na kształt holdingu, który tworzy jedną markę pod brandem BPS. Małe banki zyskują w ten sposób infrastrukturę, reklamę, wsparcie technologiczne, know how itd., natomiast klient ma pewność że dana placówka działa na najwyższym poziomie z uwzględnieniem standardów nowoczesnej bankowości.
Czy warto korzystać z BPS?
Dotychczas zarzucało się bankom spółdzielczym to, że są potocznie mówiąc zacofane jeśli porównamy je do banków komercyjnych. Jednak od niedawna BPSy gonią banki komercyjne, a w wielu dziedzinach prześcignęły je o kilka kroków. Produkty takie jak lokaty (dochodzące nawet do 6% w niektórych placówkach), kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe, niejednokrotnie są korzystniejsze niż w bankach komercyjnych.
Ponadto banki spółdzielcze stale rozwijają swoją infrastrukturę. Możemy w nich założyć konto bankowe obsługiwane przez internet, założyć kartę kredytową lub płatniczą i skorzystać z wielu innych usług oferowanych przez internet.
Mało tego – niejeden bank BPS pojawia się w rankingach i zestawieniach portali takich jak Bankier.pl czy finanse.wp.pl i nierzadko prześcigał banki komercyjne w produktach takich jak kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe, konta dla firm i wiele innych.
Oznacza to, że banki spółdzielcze naprawdę się rozwijają i mkną do przodu. Dla nas jest to dywersyfikacja rynku, czyli możliwość wyboru lepszej oferty. Warto sprawdzać oferty banków BPS, ponieważ często może się okazać, że jesteśmy w naszym banku od lat – z przyzwyczajenia, a tymczasem bank w naszej okolicy oferuje znacznie lepszą ofertę.