Lokaty w bankach spółdzielczychCzy warto założyć lokatę w banku spółdzielczym? Postaramy się dziś odpowiedzieć na to pytanie, lecz na początek sprawdźmy mały przegląd rynku lokat.

Czy warto zakładać lokatę?

Zanim zaczniemy szukać ofert lokat w bankach spółdzielczych, na początku zastanówmy się, ile w ogóle wynoszą oprocentowania lokat. Często w reklamach słyszy się o kwotach rzędu 7%, 5%, jednak czy faktycznie tak wysokie lokaty są na rynku?

Ukryte informacje o lokatach

Otóż nie do końca jest to prawdą. Banki komercyjne starają się zrobić „super oferty”, które są jednym wielkim haczykiem. Owszem, otrzymamy 7% lokaty, jednak do kwoty 5000 zł i na okres miesiąca, a zatem zarobimy na tym około 30 zł. Lokaty nie można odnowić, bo to oferta jednorazowa – promocyjna. Czy zatem warto inwestować i zamrażać 5000 zł aby jednorazowo otrzymać kilkadziesiąt złotych w zamian? Decyzja należy do Ciebie.

Średnia wartość lokat na rynku

Jeśli mówimy o długoterminowym  oszczędzaniu na lokatach, to są to średnie wartości wynoszące około 3%. A zatem jeśli zainwestujemy 10 000 zł na rok, to możemy spodziewać się około 300 zł zysku (odliczmy podatek). Przy 100 000 zł będzie to 3000 zł, a przy milionie 30 000 zł. Zatem mając milion na koncie, można by żyć na poziomie wysokiej średniej krajowej, dostając 2500 zł nie robiąc zupełnie nic.

Lokaty w bankach spółdzielczych

Jak to jest w przypadku banków spółdzielczych, czy mają do zaoferowania lepszą ofertę? A może znacznie gorszą?

Tutaj pozytywne zaskoczenie. Jeśli chodzi o lokaty terminowe, to wydają się być ciekawsze niż te w bankach komercyjnych. Poniżej tabela przedstawiająca oprocentowanie dostosowane do czasu planowanego oszczędzania (źródło)

Lokata terminowa 1M 1,80 %
Lokata terminowa 3M 2,70 %
Lokata terminowa 6M 3,00 %
Lokata terminowa 12M 3,40 %
Lokata terminowa 24M 4,40 %
Lokata terminowa 36M 4,70 %

Jak widzimy w wariancie na 36 miesięcy, czyli 3 lata, jest to 4,70%, czyli po 3 latach zarobimy na tej lokacie około 1400 zł, a to już jest jakaś suma, którą można odczuć (można na przykład wyjechać na weekend w góry, albo kupić sobie jakiś sprzęt do domu).

A zatem czy warto brać lokaty w bankach spółdzielczych?

Zdecydowanie warto rozważyć tę opcję.

Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *